• Kablosuz Ağ Bağlantısı

    Slide 2

Android İşletİm Sİstemlİ Telefonlar İçİn SelcukUnvKablosuz ve eduroam Ağlarına Bağlanma AdımlarıÖNEMLİ GÜVENLİK UYARISI

Android işletim sistemine sahip telefonlar kablosuz ağa bağlanırken sertifika doğrulama yapmadan da bağlantı sağlamaktadır. Ancak kötü amaçlı kişilerin SelcukUnvKablosuz ve eduroam adıyla kablosuz ağ yayını yapmaları halinde telefon, bağlandığı ağın gerçekten Selçuk Üniversitesi Kablosuz Ağı olup olmadığını doğrulayamayacaktır. Bu da kullanıcıların şifre bilgilerinin bu kişilerin eline geçmesine yol açabilir. Bu yüzden kullanıcılarımızın sertifika yükleyerek kablosuz ağa bağlanmaları daha güvenli olacaktır.

NOT
Android 11-12 ve sonrası sürüme sahip telefon ve tabletlerin güvenli olarak kablosuz ağa bağlantı yapmaları için buradaki adımları takip etmeleri gerekmektedir.

1- Öncelikle telefonunuza bu adresten sertifikayı indiriniz.2- Sertifika adına selcuk yazıp daha sonra aşağıdaki gibi Wİ-Fi sekmesini seçerek tamam butonuna tıklayıp sertifika kurulumunu tamamlayınız.

Slide 2

3- “selcuk yüklendi" mesajını gördüğünüzden emin olunuz

Slide 2

4- Ayarlar menüsünden “Bağlantılar Wi-Fi Ayarlar kısmına” giriniz.

Slide 2

5- “SelcukUnvKablosuz”veya "eduroam" ağınız seçiniz.

Slide 2

6- "SelcukUnvKablosuz" ağını seçtikten sonra açılan bağlantı ayarları menüsünde "EAP yöntemi" listesinden TTLS, "Faz 2 yetkilendirmesi" listesinden PAP seçeneğini seçin. "CA Sertifikası" veya "Kullanıcı Sertifikası" seçeneklerinden "selcuk" kök sertifikası seçiniz.

Kimlik kısmına üniversitemiz personeli üniversite e-posta adresini; önlisans ,lisans ve lisansüstü öğrencilerimiz ise öğrenci numarasını girmelidir. “İsimsiz kimlik” bölümü boş bırakılmalıdır. “Şifre” bölümüne de üniversitemiz personeli e-posta şifresini, önlisans, lisans ve yükseklisans öğrencilerimiz ise öğrenci işleri otomasyon şifresini girecektir. Daha sonra “Bağlan” butonuna tıklayınız.

Slide 2

7- Kullanıcı kimlik bilgilerini doğru girdikten sonra SelcukUnv Kablosuz ağın bağlanmış olmalısınız.

Slide 2